Biztonság, IT-Security, kibervédelem
Az adatbiztonság fontosságáról érthetően
Az informatikai biztonság magában foglalja az IT rendszer védelme érdekében használt összes előzetes tervezést, intézkedést és ellenőrzést.
Az informatikai védelemnek három klasszikus célja van: Az információk bizalmasságának,
az információk és rendszerek integritásának, valamint az információk és rendszerek elérhetőségének fenntartható megőrzése.
Az angol kifejezések kezdőbetűinek összeolvasásából a módszertan neve: CIA (Confidentality, Integrity, Availability)
A bizalmasság követelménye azt rögzíti, hogy egy adott információt csak az arra jogosultak tudhatnak meg.
Ezt a gyakorlatban úgy fogalmazhatjuk meg, hogy illetéktelen személy csak irreálisan nagy erőbefektetéssel,
költséggel, vagy irreálisan kis valószínűséggel legyen képes az adott információhoz hozzájutni.
A bizalmasság biztosítására hozzáférés-védelmi rendszereket és/vagy rejtjelezési eljárásokat használnak,
amelyek gyakorlatilag kizárják az illetéktelen személy hozzáférését az adott információhoz.
A sértetlenség követelménye azt rögzíti, hogy egy adott információt vagy rendszert csak az arra jogosultak változtathatnak meg.
Mivel az elektronikus adatok módosítását megakadályozni gyakorlati nehézségekbe ütközik (pl. protokoll-üzenetek akár véletlenül
is módosulhatnak a hálózati médiumon áthaladva), ezért a hangsúly a sértetlenség tekintetében tipikusan a módosítás észlelésére, detektálására kerül.
A sértetlenség követelményéhez szorosan kapcsolódik az adat-konzisztencia, a hitelesség és letagadhatatlanság fogalma is.
A sértetlenség biztosításához a bizalmasságnál említett eljárások, hozzáférésvédelmi rendszerek, illetve a kriptográfia módszerei
(tipikusan digitális aláírás) alkalmazandók első sorban, de ebbe a körbe tartozik a víruskereséstől a konzisztencia vizsgálatig
terjedő védelmi megoldások széles tárháza.
A rendelkezésre állás követelménye azt rögzíti, hogy egy adott rendszernek milyen megbízhatósággal kell ellátni a feladatát.
Ez a fogalom körülírható olyan objektív statisztikai jellemzőkkel, mint üzemidő, rendelkezésre-állási tényező és sebezhetőségi ablak.
Mivel a rendelkezésre-állást véletlen események (meghibásodás, tűz, víz, betörés) fenyegetik, de rossz szándékú támadók tevékenysége sem zárható ki,
a fenti statisztikai jellemzők garantálása érdekében határozott védelmi intézkedéseket kell megtenni.